Fortsätt till huvudinnehåll

Dagiskaka..

3 Ägg
3 dl Socker
3 dl Mjöl
2 tsk Bakpulver
1 dl Kokande vatten

Fyllning
125g Smör
1 dl Mjölk
4 msk Vaniljsocker

Vispa ägg & socker. Blanda i mjöl, bakpulver
& det kokande vattnet.
Häll i en form, sedan in i ugnen på 175 grader
i 30-40 min.
Smällt smöret,blanda i mjölken & vaniljsocker.
Dela kakan i 2 delar, häll sedan på
smeten på båda sidor.
Pudra över med florsocker vid servering.

Denna kakan är super enkel att göra, kanske därför
den kallas Dagiskaka??

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Älskade vår

Äntligen vår. Vad lycklig man kan bli över att hitta dessa små blommor utmed vägkanten.   Nu var det ett tag sedan jag bloggade.  Har inte haft tiden till det. Men nu har jag blivit sugen på att börja igen. Vi får se hur det går🙂 Trevlig söndag!

Vår lilla utflykt förra veckan

Förra veckan var vi iväg på en liten utflykt till  Åsle Tå utanför Falköping och besökte även den fina inrednings butiken Hem till mig. Barnen tyckte det var jätteroligt att springa omkring i de små husen.         S kunde inte fatta att de bott 7 stycken i ett sånt här litet hus. Nyttigt och roligt för dom att se hur det var förr i tiden.       Mysig liten trädgård med massa fina blommor som var vanliga i trädgårdarna förr.       Lite skillnad på storleken på nycklar då och nu. Risken att man tappade bort dom kan inte varit lika stor. =)     Inredningsbutiken Hem till mig  . En jätte mysig och fin butik som jag verkligen kan rekommendera er att åka till.   Lite bilder från butiken.         Hoppas ni alla får en härlig måndag. //HannaH

Piratkalas nästa vecka

Nästa vecka fyller vår lilla kille 3 år och då vill han ha piratkalas. Så idag har jag gjort egna etiketter till godispåsarna.